Istasolar

Bateriové úložiště budoucnosti

Solární boom v Česku. Počty rodinných elektráren lámou rekordy.

 

Státní fond životního prostředí letos přijal vůbec nejvíc žádostí o dotace na domácí fotovoltaiku. A to od doby, co běží nová etapa programu Nová zelená úsporám. Celkem Češi za první čtvrtletí poslali bezmála 28 tisíc žádostí o příspěvek, což je skoro o 7 tisíc víc než loni, a dokonce čtyřikrát víc než tomu bylo v roce 2022.

Rekordní rok pro solární elektrárny

Už celý loňský rok byl z pohledu solární energie rekordní. Vlastní fotovoltaiku na střechu domu si pořídil absolutně největší počet českých domácností v historii. Státní fond životního prostředí schválil zhruba 70 tisíc projektů. Což je zhruba stejný počet jako za předchozí dva roky dohromady. Dokazuje to, že Češi si výstavbu solárních elektráren oblíbili – a především těch domácích. Denně jich v celé republice přibývají stovky.

Úspora i desítky tisíc ročně

Právě instalací fotovoltaiky může rodina za rok uspořit až desítky tisíc korun. Podle výpočtu ministerstva životního prostředí lidé ušetří až 32 tisíc korun. Nákup solární elektrárny navíc Čechy letos vyjde levněji. Ceny panelů od loňska klesly a fotovoltaika je proto dostupnější než kdy dřív.

V hlavní roli baterie

V pořízení domácích fotovoltaických elektráren hrají stále větší roli baterie. Jejich životnost totiž časem rychle klesá. V současnosti baterie vydrží maximálně 10 let. Přitom právě baterie určuje využitelnost elektřiny v době, kdy ji rodina potřebuje a kdy nesvítí slunce. Zároveň zajišťuje zálohu domu pro případ výpadku. S revoluční inovací v oblasti baterií přišla nedávno společnost TiTRON storage. „S týmem českých odborníků přes solární energii jsme vyvinuli unikátní titanovou baterii, která vydrží mnohonásobně déle než běžné baterie dostupné na trhu. Baterii TiTRON tvoří oxid titanové články a díky tomu dosahuje životnosti minimálně 25 tisíc plných cyklů nabití a vybití. Je také výrazně odolnější vůči teplotám a funguje od -40°C do +60°C. Nic podobného na trhu ještě není“, říká majitel startupu TiTRON storage Jakub Průcha. Délka využívání baterky v praxi je podle odborníků zásadní. „Titanová baterie má výrazně delší životnost. Pokud bude využita u rodinného domu společně s fotovoltaickou elektrárnou, může vydržet klidně i víc než 25 let,“ potvrzuje docent Bohumil Horák z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB Technické univerzity Ostrava.

Baterie TiTRON patří díky použití oxid titanových článků LTO k nejbezpečnějším technologiím, které jsou v současnosti dostupné na trhu. „Titanovou baterii lze extrémně zatěžovat – až dvacetinásobně – v porovnání s běžně dostupnými bateriemi (LiFePO4). To znamená, že je možné ji velice rychle nabíjet a vybíjet. Ta technologie je sama o sobě bezpečnější,“ říká konzultant v oblasti energetiky Robert Vinický. A doplňuje, že baterie je odolná vůči výkyvům teplot a je schopná fungovat v mrazu nebo naopak v teplotě vyšší než 50°C bez toho, aniž by bylo nutné baterii chladit.

Vedle malonapěťových baterií pro domácnosti s nízkým napětím vyvíjí společnost TiTRON i vysokonapěťové baterie. Ty jsou ideální například jako záložní zdroj pro nemocnice nebo objekty kritické infrastruktury. „Použitím našich baterií může zákazník významně snížit investice do bateriové zálohy a přitom zvýšit její životnost. Odpadá tak nutnost baterie neustále obměňovat a vyřazené baterie ekologicky likvidovat.“

TiTron storage

český startup – tým odborníků na solární energii se vývoji titanových baterií věnuje od roku 2020. Výrobu spustil dva roky poté v Prostějově. Výsledkem jsou baterie s unikátními vlastnostmi, jako jsou dlouhá životnost, vysoká odolnost proti teplotním extrémům, udržení využitelné kapacity a schopnost rychlého nabíjení a vybíjení. TiTRON storage se díky nově vyvinutým bateriím stal průkopníkem na trhu v tomto segmentu.